Yılların Geyiği Gerçek Mi Oluyor? 2018, Mobilin Yılı Mı?

Yılların Geyiği Gerçek Mi Oluyor? 2018, Mobilin Yılı Mı?

2017 yılında dijitalde ve mobil kullanımında birçok yenilik yaşadık. Tüm bu yaşanan yeniliklerle “bu yıl mobil çok daha önemli” söylemlerini hem haberlerde hem de eğitimlerde daha sık duyar olduk. Böyle giderse her yıl ortamlarda yaptığımız “mobil yükseliyor” geyiği bu yıl gerçek olur mu dersiniz?

Peki mobil neden yine gündemimizde?

Cevap Google araştırmalarında saklı. Yapılan araştırmada, mobil aramalarda reklam tıklamalarının organik tıklamalara olan etkisinin %86 olduğu görülüyor. Kısacası akıllı telefon kullanımı arttıkça, mobil kullanımlar da artış gösteriyor. Mobil, uygulama kullanımı ve markaların takipçilerine ve potansiyel takipçilerine ulaşması anlamında önemli kanallardan biri olduğu anlamına geliyor.

Özellikle mobil kullanımlarda mekan-konum araması çok yaygın biçimde yapılıyor. Özellikle de lokal aramalar büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kullanıcılar hem mobil, hem TV hem de masaüstü bilgisayarları aynı anda kullanıyor. Masaüstü bilgisayarların kullanımı akşam saatlerinde daha fazla olurken, mobil kullanımda günlük eşit bir dağılım gözleniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise kullanıcıların önce mobilden arama yapıp, araştırıp, dönüşüm ile sonuçlanan işlemleri masaüstü bilgisayarlardan yapmaları. Bu da mobil reklam stratejisi konusunda ajansların ve markaların daha dikkatli planlamalar yapmasını gerektiriyor.

  • Markalar için mobil pazarlama stratejileri oluştururken ilk dikkat edilmesi gereken konulardan biri, mobil uyumlu web siteleri yapmak.
  • Mobil araçlarda kullanıcıların davranışları daha farklı. Bu nedenle bir web ya da uygulama tasarımında en iyi sonucu alabilmek için farklı davranış ve deneyimlerin analiz edilmesi gerekiyor.
  • Reklam planlaması yaparken geleneksel ve sosyal medya reklamlarıyla birlikte mobil reklamların da düşünülmesi gerekiyor. Mobil reklam verirken tüketicilerin davranışlarının analiz edilmesi ve buna göre doğru hedef kitleye doğru mesajın verilmesi gerekiyor.

Mobil reklamlar marka farkındalığını hızlı ve etkin bir şekilde arttırmak, yeni çıkan bir ürünü tanıtmak ya da mobil kullanıcıların marka ile etkileşime geçmesini sağlamak konusunda oldukça faydalı oluyor.

Yapılan son araştırmaların sonuçları böyle. Bu yıl mobilin yılı olur mu bilinmez yıllık stratejilerde mobili göz ardı etmenin büyük bir strateji hatası olacağı kesin.