Yaratıcılığı Artırma Yöntemleri

Yaratıcılığı Artırma Yöntemleri

Yaratıcılık, doğuştan mı gelir yoksa geliştirilebilir bir şey midir? Kimisi yaratıcılığın doğuştan geldiğini ancak eğitim sistemi ve dış faktörlerin yaratıcılığımızı körerttiğini söylerken bir kısım uzman ise bunun doğuştan olabileceği gibi sonrada da öğrenilebilen bir yetenek olduğunu söylüyor. Hatta bunu bir araştırma sonucuna dayandırıyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre yaratıcı insanların beyinleri incelendiğinde, beyinlerinin iki lobunu birleştiren Corpus Collomus’un diğer insanlara göre daha kısa olduğunu ve bu durumun insanları beyinlerinin her iki lobunu daha fazla kullanmaya zorladığını ortaya koyduğunu belirtiyorlar.

Madem bu yetenek geliştirilebilir, bunun bir yöntemi olmalı değil mi? Uzmanlar bu konuyu da değerlendirmişler ve birkaç sonuca ulaşmışlar. Bunlar yaratıcılık gerektiren bir meslekte çalışan biri için çok yabancı değil aslında. Farkında bile olmadan yaptığımız ve bizi nötr’leyen, rahatlatan davranışların bilimde de karşılığı var.

Peki neymiş, uzmanların da önerdiği yaratıcılığı artıran yöntemler, bi’ bakalım.

İlgi Alanlarınızı Çeşitlendirin, Kafanızı Dağıtın

Her gün aynı yemeği yiyerek farklı tatlar alamazsınız. Yaratıcılığınızın beslemesi için farklı bilgi ve uğraşlarla beyninizi şaşırtmalısınız. Karikatür dergileri, müzik, resim, kitap… İlgi alanlarınızı farklı disiplinlere genişletirseniz, beraberinde bakış açınızı ve beyninizin farklı noktalarını da çalıştırmış olursunuz. Her zaman meslek olarak yaptığınız işten farklı bir işle meşgul olun. Tasarım yapıyorsanız kitap okuyun, metin yazarı iseniz resim yapın mesela ya da playstation oynayın.

Çünkü beyin çok farklı bir yapıda çalışır; ilk bakışta alakalı görünmeyen bilgi kırıntılarını birleştirir ve yepyeni bir bütün çıkarabilir. Yaratıcılık da tam olarak böyle değil mi zaten J

“Yaratıcılık boşa harcanan zamanın artığıdır.” Albert Einstein

Her Gününüz İlk Gününüz Gibi Davranın

Yaratıcılığın önündeki en büyük engel başarı sarhoşluğudur. Çok güzel işler yapmış, like’tan like’a koşmuş olabilirsiniz. Ancak bu bundan sonra yapacağınız her işin kendiliğinden mükemmel olacağı anlamına gelmez. Yaratıcı iş çıkarabilmek için heyecan, özveri ve özenli çalışma konularında her zaman ilk gününüz gibi hevesli olmalısınız.

Araştırma Yapın

Bir sandalye tepesinde ilhamın gelmesini beklemeyin. İlham, öyle gelen bir şey değildir. Kim ne iş yapmış, sektörde nasıl yenilikler var, hangi marka hangi işi yapmış bilmek, takip etmek gerekir. Mecralara gelen yeni bir özellik ya da mecranın alternatif bir kullanımı bile zihninizde yepyeni kapılar aralayabilir. Bu araştırma konusunun sadece sektörel olmaması önemli. Fikir bulmanız gereken markanın ilgili ürünü hakkında da forumlarda, sözlüklerde neler yazılmış bakmalı, markanın o ürünle ilgili varsa bir hikayesi öğrenmelisiniz. Kim bilir belki o hikaye, bulduğunuz bir fikrin bambaşka noktalara ulaşmasını sağlar.

Bir de yapılan bir araştırmaya göre 70 desibele kadar sesin yaratıcılığı beslediği sonucu ortaya çıkmış. Aşırı odaklanma gerektiren işlerde ise bu desibelin 50 olması yeterli görülüyor. Yani tamamen sessizlik yerine bir kafede ya da müzik dinleyerek araştırmalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Bol Bol Case Video İzleyin

Yapılmış işi izlemenin neresi yaratıcılığı artırır diyenlerdenseniz, bence bunu tekrar düşünün. Marka sorununun ajans tarafından nasıl ele alındığı, nasıl bir çözüm bulunduğu ve bunu yaparken nasıl bir strateji ile ilerlediklerini görmek işin matematiğini öğrenmek için harika bir fırsattır. Üstelik başkalarının düşünme biçimini kavrayarak, var olan yaratıcılığınızı daha da geliştirilebilir; kendinize özgü düşünce biçiminizi daha rahat oluşturabilirsiniz.