Tüketici İsteklerinin Mobil Uygulamalarına Etkisi

Tüketici İsteklerinin Mobil Uygulamalarına Etkisi

Yalnızca mobil dünya değil, kullanıcı deneyiminin bulunduğu her platformda tüketicilerin deneyimleri günden güne daha önemli hale geliyor. Nedeni ise çok basit: Odak noktası tüketim ve sürdürülebilir ilişki sağlamak olan içeriklerin, hayatta kalabilmesi ve alıcılar tarafından değerlendirilebilir potansiyele sahip olması Tüketicilerin deneyimleri sonucunda elde edilen veriler, bu yarıştaki en büyük belirleyici etken oluyor. Peki bu yarış son bulacak mı? Asla!

2018’in gelmesi ile beraber mobil çağın başlayacağı fısıltıları, mobil deneyim sunanları da harekete geçirdi. Kendini yenileyerek çağa ayak uydurma niyeti güden, fırsatı gördüğü anda avantaj elde etmek isteyen mobil uygulamalar peki hangi kullanıcı deneyimlerine daha çok önem veriyor?

  1. Daha hızlı yardımcı olmak
  2. Kişiselleştirilmiş deneyim
  3. Her yerde şaşırtmak

Kısacası hizmette hızlı ve samimi olan, “beni özel hissettirsin” bakış açısı daha önemli hale gelmiş durumda. Kullanıcı diğer bir deyişle tüketici deneyimlerini biraz daha açıklığa kavuşturmak gerekirse ilk olarak daha hızlı yardımcı olmaktan başlayabiliriz.

Fiber internet çağındayız. Hali ile tüketiciler de fiber hızda yardım almak veya bilgiye ulaşmak istiyor. Bu durum ise mobil siteleri en çok zorlayan durum diyebiliriz. Bir mobil sitenin açılması 2-5 saniye aralığını alıyorsa genellikle kullanıcılar bu siteye ziyareti hemen hemen %50 oranında bırakıyor. Ziyaret sayısının yarı yarıya azalması mobil sitelerin geleceği açısından hiç de parlak bir durum olarak değerlendirilemez.

Müşteri, tüketici veya kullanıcılar eskiden şu soru ile çözüme ulaşırlardı.

“Bunu en hızlı yapan?

Bu durum ise kendini şu soruya bıraktı;

“Şu an bunu en hızlı yapan?”

Hızınızı Arttırın Liderliğe Sarılın!

Tüketici ile güçlü bir bağ oluşturmanın temelinde tüketiciyi özel hissettirmek yatar. Tüketici ne kadar kendini özel hissederse marka ile olan ilişkisini bir o kadar güçlü ve bağımlı hale getirir. Dolayısıyla tüketicilere kişisel deneyimler sunmak, bu bağın oluşması ve yeni potansiyel tüketicilere de ulaşmanın temelinde yer alır.

Kısa bir örnek vermek gerekirse en doğru örnek e-ticaret siteleri olacaktır. Çeşitli algoritmalar ile geçmişte yapılan alışverişlere göre tüketiciye beğenebileceği önerileri sunan markalar diğer e-ticaret sitelerine veya markalara göre daha ön plana çıkıyor. Müşterinin geçmiş alışverişlerinden yola çıkarak zevklerini benimseyen ve bu doğrultuda müşterisine seçenek sunan markalar kullanıcı gözünde ayrı bir konuma sahip oluyor.

Günümüzde hemen hemen tüm ürün satış siteleri bunu yapıyor. Bir ayakkabı veya herhangi bir ürün aldığınızda, aldığınız ürüne benzer, onunla beraber kullanabileceğiniz veya farklı bir modelini müşterilerine sunarak satış rakamlarını yükseltmenin yanında müşterileri arasında güçlü bir bağ oluşturuyor ve sonucunda sürdürülebilir müşteri ilişkisini sağlıyor.

Ayrıca kullanıcılar etkileşim gösterdiği markanın tutarlı bir deneyim sunmasını istiyor. Mobil hizmetin “yararlı” olduğuna müşterinin inanması ve tercih etmesi gerekiyor.

Mesela, geleneksel yöntemlerle bir taksi bulmak için şanslıysanız 5 dakika yoksa 10 dakika bekleyebiliyorduk. Taksinin ne zaman boş geleceğini bilmek gibi bir şeye sahip değildik. Oysa kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan BiTaksi, UBER, SCOTTY gibi uygulamalar aracılığı ile çağırdığınız ulaşımın kaç dakikada size ulaşacağını, şoför ve araç bilgisi ve harita üzerinden online bir şekilde konum takip etme gibi deneyimlere sahip olabiliyorsunuz.

Hal böyle olunca mobil uygulamanızın kullanıcı tarafından tutarlı görünmesi geleneksel yöntemlere nazaran 6 kat daha değerli hale geliyor.

Kısacası müşterine kulak ver, başarıya giden yoldaki süreni azalt ve engelleri aş!