Sosyal Medya İçerik Planında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medya İçerik Planında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya, markaların takipçi kazanmalarını ve kitleleri ile samimi iletişimi kurmalarını sağlayan platform görevi görüyor. Yapılan araştırmalara göre doğru planlama ile sosyal medya, sıradan yöntemlere göre kat kat etkili bir dönüşüm sağlıyor. Yerelinden globaline tüm firmalar ise bunun bilincinde. Her yeni yılda KPI’ların değişmesi ile beraber yeni stratejiler üreten markaların en çok dikkat ettikleri konular arasında içerik planları yer alıyor.

İçerik Planı Nedir?

Bir markanın sesini sosyal medyada duyurması, potansiyel müşterileri ile samimi iletişim kurması, marka bilinirliğinin kalıcı bir yer edinebilmesi için markalar içeriklere ihtiyaç duyarlar. Markanın online dünyada sesi olabilecek içeriklerin, hedef kitle analizine göre konseptlere ayrıştırılması ve en doğru içeriklerin belirlenerek, düzenli olarak paylaşılması veya servis edilmesi için periyodik olarak sistemleştirilmesine içerik planı denir.

İçerik Planlamasında Önemli Noktalar

Güçlü fikirler güçlü içerikleri de yanında getirir. Dolayısıyla hali hazırda içeriklerin yanı sıra dikkat çeken, merak uyandıran ve takipçileri aksiyona geçirebilecek içeriklerin veya fikirlerin yer alması da bir o kadar önemlidir. Sosyal medya günümüzde tek platformdan oluşmuyor. Bu nedenle her bir ayrı platformda veya mecrada paylaşılacak ve markanın sesi olacak içeriklerin birbiri ile uyumlu olması da önemli bir etkendir.

Görsellerin Gücüne İnanın

Beyinde en güçlü bölgelerden biri olan görsel çağrışım bölgesi hafife alınmamalıdır. Bilinçaltı adeta bir illüzyon gibidir. Farkında olmadan göze hitap eden görseller bu bölgede toparlanır ve çağrışımlar elde edilir. Bu nedenle takipçiler ile marka arasında etkileşimi sağlayacak en önemli araç görseldir. Görseller her zaman kendini anlatabilir olmalıdır. Görsellerde birçok kişi bilmese bile aslında kullanılan renklerin çok önemi vardır. Bu konudaki detaylı bilgiyi “Renklerin Psikolojisi” yazımızdan okuyabilirsiniz.

Konseptlerinizi Oluşturun

Hazırlanan içerikleri bir konsept, bir başlık altında toparlamak, içeriklerin daha düzenli bir şekilde paylaşılmasına yardımcı olur. Olabildiği kadar içerikleri günlere paylaştırmalı ve hedef kitle analizi sonucunda en çok online olunan zaman diliminde paylaşılmalıdır. Birden fazla konsept olması
markanın kurumsal kimliğine aykırı değildir. Tam aksine markanın birden fazla şekilde kullanıcılarına seçenek sunması veya onlara farklı başlıklarla buluşarak ilişkisini geliştirmesini sağlar.

İçerikleriniz düzenli, etkileşiminiz yüksek olsun! Bir sonraki yazımızda
görüşmek üzere…