Markalar Neden YouTube Reklamı Vermeli?

Markalar Neden YouTube Reklamı Vermeli?

Dünyanın en büyük ikinci arama ağı olan YouTube, eğlendiren ve bilgilendiren videoları ile kullanıcıların ve markaların vazgeçilmez kanalı oldu. Video içeriklerin ve üretenlerin sayısının artması ve fenomenlerin YouTube’a yönelmesiyle video içerik, algı ve bilinirlik yaratmada önemli yere geldi.

We Are Social’ın 2017’de yaptığı global ve bölgesel platform kullanımına baktığımızda; dünya genelinde en çok kullanılan platformlar arasında Facebook birinci, YouTube dördüncü sırada gelmekmektir. Türkiye özelinde en çok kullanılan platformları incelediğimizde YouTube’un birinci sırada olduğunu, az bir farkla Facebook’un onu takip ettiğini görüyoruz.

  • YouTube’da 2017 yılı içerisinde 1 milyar tekil kullanıcı bulunuyor.
  • İnsanlar YouTube’da dakikada 100 saatlik video izlemekte.
  • Aylık olarak 6 milyar saat video izlenmekte.
  • Dünya üzerinde mobil kullanımın artması ile birlikte 2 milyarın üzerinde günlük mobil görüntüleme gerçekleşiyor.
  • Ve son olarak YouTube 73 ülkede, 61 dil için yerelleştirilmiş olarak hizmet veriyor.

Bu istatistiklere göre markaların neden YouTube reklamı vermeleri gerektiğini açıkça görebiliyoruz ve kullanıcı davranışlarını baktığımızda bir markanın hedef kitlesine YouTube reklamları ile ulaşması daha mümkün görünüyor.

o Dijital kullanıcıların dikkatini yazılı kaynaklardan çok video içerikler çekiyor,
o YouTube’un kullanıcı davranışlarını analiz eden ve ilgili içerik gösteren bir algoritması var,
o Sadece markalar için değil tüm kullanıcılar için sayfa oluşturabilme ve kişisel kullanıma imkan vermesi.

YouTube Reklamlarının Faydaları

YouTube’un aktif kullanıcı sayısı 1.5 milyarı geçti ve bu rakam sadece platforma girip video izleyenleri kapsıyor. Belirtilen bu rakam platforma giriş yapıp video izleyenler sayısı. Çoğu kullanıcının da YouTube’a giriş yapmadan video izlediğini düşündüğümüzde aslında bu rakamın 2 milyarın üzerinde olduğunu söylenebilir.

Video içeriklerin daha önem kazandığı günümüzde belirtilen bu rakamın her gün arttığını söylemek ve markaların potansiyel hedef kitlesine YouTube reklamları ile ulaşması ve dönüşüm kazanması mümkün.

  • YouTube reklamlarını açarken birçok hedefleme seçeneği bulunuyor.
  • Konu – YouTube Video İçeriğinin Konusu
  • Demografi – Yaş ve Cinsiyet
  • Anahtar Kelimeler – Reklamla Alakalı Anahtar Kelimeler
  • Yerleşimler – Reklamla Alakalı Belirli YouTube Sayfaları

Ayrıca, istemediğiniz videolarla ilişkilendirilmesini önlemek için kategorileri, anahtar kelimeleri ve içerikleri hariç tutma seçenekleri de mevcut.

Facebook, Twitter gibi mecralarla kıyaslandığında ve güncel platform kullanım verileri incelendiğinde; YouTube kullanıcılarının platformda daha fazla vakit geçirme eğiliminde olduğu söylenebilir. Reklamlarıyla daha fazla dikkat çekmek isteyen markalar için bu durum, mükemmel bir fırsattır.

YouTube reklamcılığını televizyon reklamlarında ayıran en önemli kriter ise ölçülebilir ve optimize edilebilir olmasıdır. Videonun başarısını tıklamalar, harcanan bütçe, görüntülenme izlenme takip edilerek raporlanabilir. Kampanya hakkında bu verilerle başarısız bir reklamın neden başarısız olduğu anlaşılabilir ve belirlenecek strateji ile kampanya optimize edilebilir. Tüm bu faydalar ve televizyon reklamlarından daha az maliyetli olduğu düşünüldüğünde markaların hedef kitlelerine ulaşması ve istedikleri dönüşümü kazanmaları için YouTube reklamlarına gereken önemi vermeleri ve yatırım yapmaları gerektiği açıkça görülebilir.