Marka Hikayesi 3 Adımda Nasıl Yaratılır?

Marka Hikayesi 3 Adımda Nasıl Yaratılır?

Sektörde “hikaye yaratmak çok önemli” lafı almış başını gidiyor, herkes markaların da bir hikayeye sahip olması gerektiğini söylüyor. İyi de hikaye yaratmak neden bu kadar önemli? Eğer bir marka, ürünü iyiyse, hikayeye neden ihtiyaç duyar ki?

Hikayeleştirmenin markalar için önemine gelmeden önce hikaye anlatımının insanlar üzerindeki etkisine odaklanmak gerekir. Mesela yakın tarihe kadar TV’de milyonların izlediği bir Popstar yarışması vardı. Program yapımcıları hikayesi olan yarışmayı seçer, izleyicisine şarkı yarışmasından ziyade bir de duygu bombardımanına tutardı. Şarkı yarışması izlemek için TV başına geçen milyonlar ailelerini genç yaşta kaybetmiş şarkıcı adaylarına SMS gönderir, onları birinci yaparlardı. Sadece sesin değil hayat hikayelerinin de yarıştığı bu programlarla şunu öğrendik: acıklı hayat hikayesine sahipsen kazanırsın! Çünkü, kulağa kadar, hislere oynamak da önemli!

marka hikayesi nasil yaratilir

Bu programlar “ağlatma” odaklı olsalar da bugün işin içine markaların, marka mesajlarının ve konumlandırmalarının da girmesiyle hikayeleştirme sürecinin de rengi değişti. Artık hiçbir marka benim malı iyi, al demiyor; tüketicilerine mutlaka bir hissiyat da satıyor. Bu “komik” ,“cool hissettiren”, “mutlu eden” ya da “hüzünlendiren” bir şeyler olabilir. Bugün geldiğimiz noktada inkar edilemeyecek tek şey, her markanın mutlaka bir hikayesi olmak zorunda olduğu! Çünkü markayla empati kurmanın yolu hikayeden geçer!

Peki, Bir Marka Hikayesi Oluşturmak İçin Neler Gereklidir?

Basit bir dil seçin!

Uzuun uzun cümleler kurup tüketicinizin zihnini bulandırmaya hiç gerek yok. Kısa, net ve anlaşılır cümleler kurmak çok önemli. Hubspot’un 2016 yılında yaptığı bir araştırmada 6-13 kelimeden oluşan başlıkların çok daha dikkat çektiği sonucu ortaya çıkmış. Kısacası, maharet az lafla etkili içerikler oluşturabilmekte.

Alternatif Yöntemleri Sıkça Kullanın

marka hikayesi basit bir dil

Her zaman kullandığınız yöntemlerin biraz dışına çıkarak yeni şeyler deneyin! Mesela uzun uzun makale yazacağınıza aynı bilgileri, fotoğraf ve gif gibi görsellerle desteklediğiniz liste formatında yazın. Yahut uzun uzun tarif reçeteleri yazmaktansa kısa tarif videoları çekin. Üstelik klasik tarif video mantığının dışına çıkıp işe katacağınız yaratıcılık ile rakiplerinizden kolayca sıyrılabilirsiniz. Bunun için nasıl farklılaşacağınızı düşünmeniz yeterli! Unutmayın ki içerik pazarlamasında etkileşim yaratacak içeriği bulmak kadar bu tip içeriklerin devamlılığını sağlamak da çok önemli. Yani, içerik stratejinizde bu tip alternatif yöntemlere bol bol yer verin.

Mesaj ve Duyguyu Tanımlayın

Ahh duygular… Hikayenin temelini duygu ve empati oluşturur. Bu nedenle yaratılacak hikayede önceliğiniz kesinlikle duygulara hitap etmek olmalı. Hedef kitlenizin zihninde canlanmasını istediğiniz duyguyu önceden tanıyın ve içerik stratejinizi buna göre oluşturun. İçeriklerinizin her birinde bu duyguyu verebildiğinize de emin olun. Ardından hazırladığınız içeriklerin hedef kitlenizle buluşacağı yolları belirleyin ve iletişime başlayın!

Özetle, bir markanın hikaye anlatabilmesinin önündeki en temel 3 gereklilikten bahsettik. Elbette hikayeyi zenginleştirecek başka unsurlar da var ancak marka hikayenizi bu 3 unsur ışığında oluşturmaya bir an önce başlayabilirsiniz.