Kullanıcıların %85’i Markaların Daha Fazla Video İçerik Paylaşmasını İstiyor

Kullanıcıların %85’i Markaların Daha Fazla Video İçerik Paylaşmasını İstiyor

Video içeriğe olan ilgi her sene artıyor. Tabii bunda elimizden düşürmediğimiz telefonların ve sosyal medyanın etkisi büyük. Bu konuda klasikleşmiş cümleler kurmak yerine video içeriğin neden önemli olduğuna dair birkaç araştırma sonucu göstermek sanıyoruz ki çok daha etkili olacaktır. Mesela kullanıcıların geçtiğimiz yıl video içeriğe gösterdiği ilgi bir önceki yıla oranla %17 arttı. Üstelik bu artışın 2018 yılında 3 katına çıkması bekleniyor. Pazarlamacıların %97’si video içeriklerin verilen ürün ya da hizmet konusunda kullanıcıyı daha çok bilgilendirdiğini düşünüyor. İşin aslı, kullanıcılar da video içerikleri metin içeriklere kıyasla çok daha fazla tercih ediyor ve video içerik paylaşan markalarla çok daha fazla etkileşime giriyor.

Kullanıcılar günde ortalama 2,5 saatlerini video içerik izleyerek geçiyor. Bu da video içeriğin markalar için neden önemli olduğunu gösteriyor.

İşletmelerin %81’i video içerikleri pazarlama aracı olarak kullanıyor.
Kanallarında video paylaşan markaların %99’u 2018’de de video içeriklere devam edeceğini söylüyor.
Video kullanmayanların %65’i de bu yıl video içerik paylaşacaklarını söylüyor.

Kullanıcılar Video İzlemeyi Seviyor

Video hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu. İşe giderken mobil üzerinde, iş yerinde, evde bilgi edinmek, eğlenmek için video içerikler tercih ediliyor. Kullanıcıların %72’si metin içerik yerine video içeriği tercih ediyor ve paylaşıyor.

Pazarlamacılar da Videoya Güveniyor

Yapılan bir araştırmaya göre; pazarlamacıların %76’sı video içeriklerin dönüşümü/satışları arttığını, %47’si videolar sayesinde ürün ya da hizmetle ilgili gelen soruların azaldığını, %76’sı site trafiğini artırdığını, %80’ini sitede kalma süresini artırdığını söylüyor. Kullanıcıların %81’i markaların videolarını izleyerek ürün veya hizmet almaya karar veriyor ve %85’i markaların daha çok video içerik paylaşmasını istiyor.

Kullanıcılar Takip Ettikleri Markalarla İlişki İçinde Olmak İstiyor

Kullanıcılar, takip ettikleri, beğendikleri bir markayla ilişki içinde olmak, istedikleri zaman etkileşime girmek istiyorlar. Video içerik, markayla kullanıcı arasında sadakat bağı kurma açısından oldukça önemli. Video içerik paylaşan markalar, hedef kitlelerine daha hızlı ulaşıyor ve onlara ürün veya hizmetle ilgili güven vererek dönüşümlerini artırıyor. YouTuberlarla iş birliği yapan markalar da kullanıcıların güvenini farklı kanallar sayesinde kazanıyor ve kurulan güven ilişkisinin kalitesini yükseltiyor.

Sosyal Medya Etkileşimi

YouTube, halen en popüler ve en efektif video paylaşım platformu. İş sadece Youtube’la da kalmıyor. Video içerikler, birçok sosyal medya mecrasında kolayca paylaşılabiliyor. Eh tabii bu da farklı mecralar üzerinden daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve marka bilinirliğinin artırmak anlamına geliyor.

“Kullanıcılar günde ortalama 2,5 saatlerini video içerik izleyerek geçiyor.”

Birçok marka, video içeriklerin sosyal medya mecralarındaki popülerliğinden dolayı video paylaşmayı tercih ediyor. Instagram, YouTube, Facebook canlı yayın, video içeriklerin daha fazla kullanıcıya ulaşmasının önündeki en büyük kolaylık.

Linkedin 2018’de Yükselişe Geçiyor

Linkedin birçok marka ve kullanıcının önemsediği ve güvendiği bir platform. En çok kullanılan sosyal medya mecraları Facebook, Twitter, Instagram olarak görünse de kullanıcılar da markalar da güven ilişkisi kurmak için Linkedin’i de aktif kullanıyor.

Günümüzde markaların %38’i Linkedin üzerinden video paylaşıyor ve 2018’in ilerleyen günlerinde bu oranın artacağı kesin.

Yukarıda bahsedilenleri kısaca toparlamak gerekirse, kullanıcılar 2018’de daha fazla video içerik görmek istiyor.