Kısa, Öz ve Net! İnfografiklerinizle Fark Yaratın

Kısa, Öz ve Net! İnfografiklerinizle Fark Yaratın

Kısa, öz ve net olmak çoğu şeyin çözümünde bir numaralı davranış, eğilim veya yaklaşımdır. Bu kural elbette infografik için de geçerli!

Kısacası “Be cool man!” her zaman işe yarar! 😉

İçerik okyanusunda su yüzünde kalmak artık pek kolay değil. Milyonlarca içerik arasında sıyrılmanın farklı yöntemlerini bulabilmek için trendleri çok iyi takip etmeli ve kullanıcınızı çok iyi tanımalısınız. Artık yeni jenerasyon okumayı değil izlemeyi ve çok bilgiye kısa yoldan ulaşabileceği ilginç görselleri önemsiyor. Hedef kitle artık sayısal verilere ve ilginç bilgilere daha çok ihtiyaç duyuyor. Bunun farkındalığını şimşek hızıyla yakalamış markalar ise hedef kitlesini memnun etmeye çoktan başladı bile.

Ve Huzurlarınızda İnfografik!

Yukarıda belirttiğimiz gibi iyi bir infografik kısa, öz ve net olmalı. İlginç bilgileri sayısal olarak karşımıza çıkarabilmeyi kolaylaştırmasıyla ve hedef kitle ile kurulan iletişimde bilgilendirici oluşuyla birçok markanın son yıllarda en çok tercih ettiği içerik yöntemlerinden biri kuşkusuz infografikler.

Esasen infografik şöyle güzel, böyle güzel anlatmaya gerek yok. En iyisi mi kullanıcıyı tavlayan iyi bir infografiğin özellikleri nedir, biz onu anlatalım.

Konunuz İlginç Olsun

Adını koymadan olur mu bu iş, tabii ki hayır! İlk önce adını koyun ve hazırlayacağınız infografiğin konusunu belirleyin.

Bu noktada infografik için seçeceğiniz konu başlığı data olarak güçlü bir temele dayalı olurken aynı zamanda kitlenin de ilgisini çekebilecek derecede albenili olmalıdır.

Araştırmanın Dibine Vurun!

İnfografik içerisinde yer alacak konu başlıklarını belirleyin ve başlıkların güçlenmesini sağlayacak dataları araştırmaya koyulun. Kendinize sınır belirlemeden global çerçevede tüm araştırmaları yapın. Edindiğiniz engin bilgileri bir havuzda toparlayın ve aralarından başlığınızı en iyi şekilde destekleyecek olanları seçin. Sınır belirlemekten kastımız 5-6 hadi bilemediniz 7 kaynak ile sağlam bir araştırma yapın. Unutmayın her yeni bir bilgi sizi bir ileri seviyeye taşıyacaktır. Bu yüzden elinizi bonkör tutun.

Verileri Organize Edin ve Ana Hatları Oluşturun

organize olun

Bilgileri havuzda toparladınız. İhtiyacınız olanı veya hedef kitlenin en çok dikkatini çekecek olanlarını ayırın. Şimdi işin en önemli kısmı geliyor. Yani veriyi analiz ederek organize hale getirmek ve infografiğin ana hatlarını çıkarmak. Bu durumda yapacağınız eylem seçtiğiniz bilgilerin karşılık geldiği sayısal değerlere ulaşmak veya bu değerleri ölçerek not almak olmalı. Bunun küçük bir örnekle hemen başınızın üstünde küçük bir bulut parçası oluşmasına yardımcı olalım.

Bir pasta dükkanı sahibisiniz ve yılda ortalama 1000 pasta satıyorsunuz. Ancak bu pastalar içerisinden en çok çilekli olanı sattınız. Sattığınız çilekli pastaların rakamı 510 adet. Allah bereket versin ne diyelim. Demek ki yılda sattığınız pastaların %51’ni çilekli pastalar oluşturuyor. Bu durumda “Çilekli pasta bizden sorulur!” söyleminin getirdiği havaya kendinizi kaptırmakta serbestsiniz.

Başlıkları Veya Alt Başlıklar Arasında Köprü Kurun

Başlıkları Veya Alt Başlıklar Arasında Köprü Kurun

İnfografikler akıcı olmalıdır ve bir hikaye anlatmalıdır. Başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar birden fazla olayı değil tek olayın içinde birden fazla konuya ayrıntılarıyla değinmelidir.

Bir basketbol takımının şampiyonluk hikayesi, verilebilecek en iyi örneklerden bir tanesidir. Mesala, “18 maçta 17 galibiyet – 486 sayı – 720 ribound – 888 assist yaparak kupaya uzandık” hikayesi oldukça net ve öz şekilde takımın başarıya giden yolunu çok iyi özetler.

Neticede…

Sırf popüler ve etkili olduklarını gösterdikleri için infografik oluşturmayın. İnfografik sistematik bir yaklaşım gerektirir. Net ve organize edilmiş bilgi taslaklarını oluşturarak, içerik kalitesini harika bir tasarım ile yukarıya çekmelisiniz. Böylece daha hızlı geri dönüş sağlar ve ekibinizin zaman ve çabasından en iyi şekilde yararlanırsınız.