Instagram Strateijini Belirle Markanı Yücelt!

Instagram Strateijini Belirle Markanı Yücelt!

Facebook, Twitter, Linkedin hikaye, Instagram şahane!

Pazarlama ve satış bakımından gücüne güç katarak ilerleyen Instagram, markalar için vazgeçilmez mecra olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Peki Instagram bir anda neden bu kadar göz bebeği oldu? Aslında çok basit. Genel olarak diğer mecralara kısa bir analiz yaptığımızda Instagram’ın farkını hemen anlayacaksınız.

Facebook’tan başlayalım. Sene başında Newsfeed üzerinde yaptığı güncellemeler sayesinde artık markalara açık açık parayı basan düdüğü çalar mesajını iletti. Tabii ki bu mesaj büyük markaları pek etkilemese bile diğer statüdeki tüm markalar için aynı durum geçerli değil. Bu nedenle markalar Facebook reklamları yerine hemen hemen aynı erişimi ve etkileşimi sağlayabilecekleri ve daha çeşitli reklam modellerine sahip Instagram’ı tercih etmeye başladı. Gelelim Twitter’a. Twitter’ın anlık haber takibinden tutun da, gündelik yaşamda anlık paylaşımlara kadar kurulduğu günden bugüne özünü hiç değiştirmemiş ufak çaplı düzenlemeler ile halen bakirliğini koruyan bir mecra. 140 karakter sınırlamasını 280’e yükselterek akıllarda acaba hikayeler, tweet düzenlemeleri gibi teknik şeyler de gelir mi sorularını yarattı bir süre önce. Lakin orada da gözle görünür bir hareketlilik yok.

Durum böyleyken bir de Instagram için yapılan araştırmaların sonucunda çıkan istatistiklere şöyle bir göz atalım.

Instagram’a göre, 800 milyon aylık kullanıcının yüzde 80’inden fazlası, 25 milyon kayıtlı iş hesabını takip ediyor; 200 milyon kişi iş profillerini ziyaret ediyor.

Yani Instagram sadece güzel manzaraların ya da selfie’lerin çekildiği bir yer değil; markalar için iyi bir kaynak. Eh tabii bunu gören ve değerlendirmek isteyen markaların ise Instagram’a özel stratejileri geliştirmesi kaçınılmaz oluyor.

Örnek teşkil etmesi adına Clifbar ve Dell’in Instagram’ı nasıl kullandığına bakalım mı?

  1. Clifbar

Clifbar instagram hesabı

Strateji: Hedef kitlenizle kişiselleştirilmiş iletişim hatlarını geliştirin.

Motto: “İnsanlarla kişisel düzeyde bağlantı kurarsanız, markanızı şampiyon yaparlar. İnsanlarla konuştuğunuz şekilde konuşun, programlanmış bir medya robotu gibi değil.”

Günümüzde birçok marka, kullanıcı fotoğraflarını, hayranlarını sosyal medyada paylaşıyor ve bu sayede yayınlarını daha da geliştirip izleyicilerini çekiyor. Sonuçta, yüzde 60’ı UGC’yi en özgün (ve dolayısıyla etkili) içerik olarak görüyor. 146K takipçili Clif Bar, #FeedYourAdventure hashtag’ine gönderilen nefes kesici doğa fotoğraflarını hesabında paylaştığı bir strateji belirlemiş durumda. Sonuç ne mi? Düzgün görseller, tıkır tıkır işleyen bir Instagram hesabı.

  1. Dell

dell instagram hesabı

Strateji: Ustalıkla hazırlanmış Instagram Hikayeleri.

Motto: “Mesaj 24 saat sonra kayboluyor ama bu yaratıcı olmaya engel değil.”

Adından da anlaşılacağı gibi, hikayeler gerçekten mükemmel bir hikaye anlatma aracıdır. Kullanıcılar fotoğraf, video, GIF ve grafikleri eğlenceli ve samimi bir anlatımla bir araya getirebilir. Hangi sektörde hizmet verdiğinizin bir önemi yok. Mesela Dell. Eğlenceli ve yaratıcı Story kullanımıyla dikkat çeken markaların başında geliyor.

Hatta şimdi, Story Highlights özelliği ile, en iyi içeriğini daha uzun süre kullanabilmesini mümkün kılıyor. Bu da daha fazla kişinin görebileceği ve etkileşimde bulunabileceği story’ler üretebildikleri anlamına geliyor.

İşin özü; Instagram’ı iyi tanıyın ve mecranın özelliklerini markanız üzerinde nasıl uygulayabileceğiniz üzerine yoğunlaşın. Ha bir de bu kadar anlattıktan sonra iki markanın da Instagram hesaplarını mutlaka yakından inceleyin!