İçerik ve Sosyal Kültüre Yön Veren Platform: YouTube

İçerik ve Sosyal Kültüre Yön Veren Platform: YouTube

Dijital gelişim hız kesmeden yoluna devam ederken aynı doğrultuda içerikler de bu akımın parçası olma yolunda formatlarını değiştiriyor. Her gün yeni bir içeriğin ya da konseptin ön plana çıkması an meselesi haline geliyor.

Her platformun veya her mecranın kendine özgü iletişim dili ve içerik konsepti var. Giderek dijitalleşen dünyada yeni içeriklerin veya konseptlerin oluşturulmasında içerik üreticilerinin en zengin ilham kaynakları ise içerik tüketicilerinden sağlanan dönüşümler. Dönüşüm istatistikleri açısından beklenti içerisinde olunmayan bir video dünya çapında yankı uyandırabiliyorken, çok başarıya ulaşabileceği düşünülen videolar bir anda kendilerini tek haneli rakamlarda bulabiliyor.

Birkaç cümle öncesinde belirttiğimiz gibi içerikleri yönlendirmek markaların değil içeriği tüketenlerin elinde! Son iki yıllın trend raporlarına bakıldığında açık ara artış gösteren video içerikler ise tüketicilerin en çok ilgilendiği içeriklerin başında geliyor. Tam da bu noktada YouTube’de sahneye çıkıyor ve tüketicileri kucaklıyor.

2016 yılında yapılan araştırmalarda özellikle insanların video içeriklere daha fazla eğilim göstermesi hali ile YouTube’nin genel istatistiklerinin de yükselmesini sağladı.

Peki İnsanlar Youtube’ta Nasıl Zaman Geçiriyor, Ne Yapıyor?

Ülkelere göre ortalama bir yetişkin günde 1 saatini YouTube’ta video izlemeye ayırırken, daha genç yaşların istatistiklerine baktığımızda bu rakam daha da yükseliyor. Genç yaştakiler YouTube’ta ortalama günde 2 saat zaman geçiriyor.

Yapılan araştırmalara göre içerik tüketicileri YouTube’u genellikle merak ettikleri konularla ilgili bilgi almak, yeni bir şeyler öğrenmek ve keşfetmek için kullanırken, belli bir kesim ise sadece canlı yayınları takip etmek için kullanıyor. Canlı yayın özelliğinin devreye girmesi ile beraber yayıncılık sektörüne taze kan getiren YouTube aynı zamanda reklam özellikleri ile de birçok markanın ve içerik oluşturucusunun dikkatini çekmeyi başarıyor.

Canlı yayınlar özelliği duyurulduğunda ilk olarak akıllara şu soru gelmişti

“Yoksa televizyon tarihe mi karışıyor?”

Henüz ne olacağı bilinmez ama yakın bir gelecekte hem daha ucuz hem de daha avantajlı olması nedeniyle YouTube, gelecekte TV’nin yerini alabilir.

Normal sanatçı ve ünlüler arasındaki fark günden güne kapanıyor. “Ah ünlü olsam da milyonlar peşimde koşsa” düşüncesi artık sanıldığı kadar uzak değil. Birleşik Krallık’ta yapılan bir ankete göre YouTube kanalında 1 Milyon abone sayısını geçen kanal sayısı 220’yi geçmiş durumda. Ayrıca bu rakamlar 12 ayda %50 artış göstermiş. Eğlence sektöründe YouTube içerik oluşturucuları ön planda yer alıyor. YouTube içerik üreticisi fenomenler bir sosyal güç haline geldi. Oluşturucular diğer bir deyişle fenomenler, aboneleri ile arasındaki güçlü bağ sayesinde birçok markanın merceği altında. Peki neden?

Televizyon aracılığı ile vereceğiniz bir proje duyurusunun 10 milyona ulaştığını düşünelim. Ancak “ne kadar geri dönüş sağlıyor” diye sormak buradaki esas noktadır. Ancak aboneleri ile güçlü bir bağ sağlayan içerik oluşturucusu sayesinde yayımlanan proje duyurusu 10 milyona ulaşmasa bile televizyondan alınan dönüş oranına göre, daha yüksek bir oranla dönüş alıyor.

Özetleyecek olursak, video içerik yazılı içeriği gün geçtikçe geride bırakıyor. Video içerik oluşturucularını göz ardı etmeyin ve YouTube’nin avantajlarının farkında olun!