İçerik Pazarlamasının Analiz Etmeden Yola Çıkılmaması Gereken 5 İçerik Metriği

İçerik Pazarlamasının Analiz Etmeden Yola Çıkılmaması Gereken 5 İçerik Metriği

Başarıya nasıl ulaşılır? Bu soru ilk sorulduğunda hemen hemen herkesin aklına benzer cevaplar gelir. Fizibilite, analiz, hesaplama, raporlama vs. vs.

Her şey pürüzsüz olacak diye bir şey yok, hata yapmak bu işin doğasında var.

Deneme ve yanılma yöntemi bu nedenle pazarlamanın sağlıklı olması ve geliştirilmesi gereken noktaların analiz edilmesinde yardımcı bir yöntemdir.

İçerik pazarlama stratejiniz, kapsamlı bir performans analizinden elde ettiğiniz sonuçlar doğrultusunda akışkan, yinelemeli ve gelişmeye elverişli olmalıdır. İş sonuçlarını yönlendiren önemli bilgileri elde etmek için belirli detayları ve bilgileri sıralamak zaman alır, bu nedenle nereye bakılacağını bilmek önemlidir. İçerik pazarlama stratejinizin nesnel bir bakış açısından ne kadar iyi performans gösterdiğini anlamak için ana başlıklarda topladığımız 5 metriği iyi analiz etmeden geçmeyin!

Sosyal:

İçeriğinizin aldığı sosyal paylaşımların sayısı, kitlenize içeriğinizin ne kadar değerli olduğunu gösteren bir fikir verir. Bunu ağlarında paylaşması ve yayması içeriğin gerçekten okunabilir ve değerli olduğunun kanıtıdır.

Trafik:

Etkili bir içerik stratejisi, trafiğin zaman içinde artmasına yardımcı olur. Her gönderi için günlük, hafta ve ay başına ziyaretçileri takip etmek, aydan aya göre büyümeye yönelik bir ortam sunar.

Dönüşüm oranı:

Okuyucuların somut bir eylemlerini ölçmek başarının göstergesidir. İçeriğinizin  indirilmesi, form doldurma veya e-ticaret sitenizden yapılan satışlar, alıcının dönüşüm yapmasına örnektir.

Talepler:

Potansiyel müşterilerin dönüşüm hunisindeki hareketlerini izleyerek, satış sürecini hızlandıra daha fazla hedeflenmiş içerik sunabilirsiniz. Yaygın bir uygulama,  daha nitelikli beklentilerle ilgilenen makaleler ve web seminerleri sunmadan önce, en iyisi okuyucular için hafif ve eğitici içerikle başlamaktır.

Ekip performansı:

Ekibinizdeki içerik oluşturucuların performansını ölçmek, etkili içerik oluşturmaya ilişkin önemli bilgileri de ortaya çıkarabilir. En çok yönlendiren, paylaşımda veya dönüşümde bulunduran içeriğin kimin olduğunu değerlendirebilir, ardından ekibinizin uygulayabileceği en iyi uygulamaları belirlemek için kendi yaratıcı süreçlerini analiz edebilirsiniz.

En önemlisi, içerik oluşturucuların kuruluşunuza getirdiği değeri tanıyabilirsiniz.

Sayfa görüntülemeleri, sosyal paylaşımlar, sayfada geçirilen süre, olası satışlar ve gelir gibi konuların performansına bakmalısınız. Unutmayın, verimli sonuçlar verimli ekip çalışanları ile ortaya çıkar. Bu nedenle düzenli olarak içerik oluşturucularının aylık raporlarını analiz etmeli ve aynı zamanda kendisinin bu raporları yorumlayarak daha farklı neler yapabileceğini veya yapmak istediğini öğrenmelisiniz.

Doğru yapıldığında, içerik performansını ölçmek iş hedeflerinizi hızlandırabilir. Gerçek iş geliri elde eden çalışanların neyi gerçekleştirdiğini ve tanımasını kesin olarak bilme kabiliyetine sahip olmak, moralleri artırma ve küçük bir pozitif rekabet ruhu yaratmanın da harika bir yoludur.

İçerik pazarlaması, marka bilinirliğini artırmak ve satışları artırmak için güçlü bir yoldur. Normal pazarlama stratejilerine göre içerik pazarlama stratejisinin maliyet bakımından daha düşük olması ayrıca bir avantajdır. Bu avantajı en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız yukarıda paylaştığımız her bir metriği tekrar tekrar okuyun. Karar almak için güvenilir performans ölçütlerini kullanın, büyüme için uygun fırsatları değerlendirin.

Neticede başarıya analiz, karar ve deneme-yanılmanın bize gösterdiği sonuçlar sayesinde ulaşılabiliriz.

Denemekten asla çekinmeyin. Deneyin, yanılın ve daha iyisini yapın!

Başarılar sizinle olsun.