İçerik Pazarlamasında Renklerin Psikolojisi

İçerik Pazarlamasında Renklerin Psikolojisi

Tasarım ve içerik birbirinden ayrı olarak düşünülemez. Kötü, yanlış renklerle hazırlanmış bir görsel, içeriğin kalitesini düşürebilir, diğer taraftan içeriğin hedefine ulaşmasını ve dönüşüm almasını güçleştirir.

Renk psikolojisi, renklerin bireylerin davranışları üzerinde nasıl etkiler bıraktığını inceler. Neil Patel, belirli bir ürünü satın alma kararında renklerin %85 oranında etkili olduğunu söylüyor. Araştırmasında yer alan renklerle ilgili ilginç istatistikleri aşağıdaki gibidir:

renk içerik pazarlaması önem

Renklerin satın alma kararını etkilediğini doğrulayan tüketicilerin oranı %92,6

Marka ve ürün hakkında bir fikir sahibi olmak için gerekli süre ilk 90 saniye

Renkler, okunabilirliği %40, öğrenmeyi %78 ve algılamayı %73 artırıyor.

İçerik pazarlamasında algıyı yaratan ve tüketiciyi ikna eden renkler kırmızı, yeşil, turuncu ve sarıdır. Ancak renk kullanımı kadar başlıklar, menü, listeler de algı yaratmada önemli faktörlerdir.

Renklerin anlamı, demografiye, yaşa, kültürlere ve uluslara göre farklılık gösterir. Bu nedenle içerik pazarlamacıları, bir marka için doğru rengi hedef kitleye göre belirlerler.

Mavi Güven Verir

Mavi huzur ve güvenle ilişkili bir renktir. Zihni sakinleştirir, güven duygusunu artırır ve dinginlik algısı yaratır. Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ve IBM, Dell, Intel gibi büyük teknoloji firmaları mavi rengi, tüketicilerde güven uyandırmak için marka rengi olarak kullanırlar.

Sarı – Uyarı & İyimserlik

Sarı uyarmanın rengidir. Bu nedenle, trafik ışıklarında, bildirimlerde, harekete geçirmek için tasarlanan butonlarda tercih edilir.

Sarı aynı zamanda güneşin de rengi olduğu için açıklık, sıcaklık ve iyimserlik duygularını uyandırır. Markalar sarı rengi, tüketicilerin yüzünde bir gülümseme bırakmak için kullanırlar. Örneğin, Snapchat’in sarısı kullanıcılara sıcak bir selamdır.

Yeşil Doğa ile İlişkilidir

Yeşil doğayı ve çevreyi simgeler. Markanız etkinlik yapıyorsa ya da doğa ve çevre bilimleriyle ilgili bir alansa odaklanmanız gereken renk yeşildir. Çevre çalışmaları, doğayı koruma amaçlı hizmet veren birçok marka ana renk olarak yeşili kullanmaktadır. Ayrıca enerji ile ilgili markalar da tüketicide bu hissi uyandırmak için içeriklerinde yeşili kullanır.

Eğlence ve Acele Ettirmek için Turuncu

Turuncu dikkat çekmenin ve harekete geçirmenin rengidir. Kolay fark edilir ve tüketiciyi uyarır. Amazon.com sınırlı süre tekliflerinde turuncu banner kullanır.

Turuncu aynı zamanda eğlencenin de rengidir, heyecan ve rekabet etme duygularını uyandırır. Bu nedenle spor takımları ve çocuk ürünü hizmeti sunan markalar içeriklerinde turuncuyu ana renkleri olarak kullanır. Fanta ve Nickelodeon hedef kitlesi eğlendirmek ve heyecanlandırmak için turuncu kullanırlar.

Kırmızı Enerjidir

Kırmızı çok güçlü bir renktir. Tutku, sıcaklık, heyecan duygularını uyandırır. Teknoloji ve eğlence sektörlerindeki markalar için tercih edilen bir renktir. Nintendo ve Netflix kırmızının gücünü doğru şekilde kullanan markalar arasındadır. Coca-Cola kırmızının selamlayan çekiciliğini kullanır ve pozitiflik duygusu yaratır.

Siyah ve Mor Değer ve Lükstür

Renk psikolojisine göre daha koyu renkler lükslüğü çağrıştırır. Siyah ve mor zarifliği, asaleti, gücü simgeler. Bu nedenle lüks tasarımcılar ve Chanel, Equinox gibi pahalı hizmetler sunan markalar içeriklerinde bu renkleri tercih eder ve tüketicilere kendilerini daha özel hissettirir.

Renklerin Anlamı Her Yerde!

Kültürel ayrılıklar ve faktörler göz önüne alındığında renklerin farklı çağırımlar, algılar ve anlamları olduğu söylenebilir. Bazı ülkeler hatta aynı ülkede yer alan bölgelerde farklı renkler farklı anlamlarda kullanılır. Kültürlerin renkleri görüp, tanımlaması, anlamlandırması dünya genelinde değişir. Örneğin; mor lükslük, zenginlik ve asaletle ilişkilendirilir; ancak Taylan’da yas rengi olarak kullanılır. Anlamları kültürden kültüre farklılık gösterse de renkler her yerdedir!