İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılmalı?

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılmalı?

Hangi marka istemez kullanıcıları ile sıkı bağ oluştursun, satışlarını yükseltsin, daha fazla etkileşim alsın veya daha fazla kişiye ulaşsın?

Bu nedenle her markanın öncelikli hedefi, kullanıcıları veya müşterileri ile sürdürülebilir bir bağ kurarken aynı zamanda marka farkındalığını oluşturmaktır. Çünkü markanın müşterileri ile samimi bir bağ kurması aynı zamanda kullanıcılarının gözündeki değerini de artırır.

içerik kraldır içerik bulutu

İyi de bu samimi bağ nasıl oluşur?

Takipçiler üzerinde “ben de sana boş değilim” algısının oluşması için markanın, hedef kitlesine uygun hazırlayacağı içerik stratejisi ile mümkündür.

Strateji içinse önce içeriği iyi kavramak gerekir. İçeriğin temeli duygulardır. Şimdi çok beğendiğiniz bir reklam filmini düşünün. Şimdi de o filmin sizde bıraktığı etkiyi… Bir filmin etkileyiciliği kişide bıraktığı duyguyla doğru orantılıdır. Eğer bir reklam filmi güldürebiliyorsa yahut hüzünlendirebiliyorsa o iş “tutar”. Bu nedenle içerik stratejinizi oluştururken önem verdiğiniz konu hedef kitleniz üzerinde bırakmak istediğiniz duygu olmalıdır.

Stratejiniz süper olabilir, içerikleriniz de harika olabilir ama bu yine de her şeyin çok iyi gideceği anlamına gelmez. Değişen algoritmalar nedeniyle içeriğin hedef kitleyle organik olarak buluşması oldukça zorlaştı. Artık içeriklerin yükselebilmesi için yardımcı araçlar vasıtasıyla desteklenmesi gerekiyor. Herhangi bir ürün, lokasyon, ihtiyaç ve daha birçok kategoride bilgi almamız için tüm dijital içerikleri tarayarak en iyi içeriklerin ön plana çıkması ve sıralamada üstlere yerleşmesini sağlayan arama motoru optimizasyonu (SEO), markaların stratejilerinde en önem vermesi gereken konu olarak kendini gösteriyor.

İçerik pazarlaması denildiğinde içerik elbette çok önemli bir konuma sahiptir ancak hiçbir zaman tek başına yeterli değildir. Şöyle düşünün, kaliteli bir içerik hazırlamış olabilirsiniz ancak hedef kitlenize ulaşmasını sağlayacak çalışmayı yapmadığınız sürece internetin derinliklerinde bir yerlerde keşfedilmeyi bekleyemeye mahkum olduğunu unutmayın. Tam da bu sebeple kaliteli içeriğin SEO’yla desteklenmesi çok önemlidir. İçeriklerinizde tüketicilerin en çok aradığı kelimeleri geçirmek yani SEO uyumlu metin yazmak, Arama Motoru Optimizasyonu çalışması ile desteklendiğinde inanılmaz iyi sonuçlar almanızı sağlar. Google aramalarında ilk sıralarda çıkarak hedef kitlenizin zihninde güvenilir ve kanaat lideri olduğunuz algısı yaratabilirsiniz.

Özetle; iyi bir içerik pazarlaması yapabilmek için iyi bir içerik stratejisine ve içeriğin optimize edilmesine çok daha fazla önem vermelisiniz.