İçerik Pazarlama Stratejisini Geliştirmenin Püf Noktaları

İçerik Pazarlama Stratejisini Geliştirmenin Püf Noktaları

İçerik pazarlamasında bir strateji oluşturmak aslında bir takımın sezon öncesinde hedefini vurgulaması ve hedefi doğrultusunda almak istediği aksiyonları belirlemesidir. Buradaki en detay nokta ise hedefe ulaşma yolunda geçen zamanda aksaklıkların çıkabilme olasılığıdır. Takımınız, ekibiniz ne kadar değerli ve iyi olursa olsun ara kondisyonu yenilemek hatta motive etmek gerekir. Bu yüzden strateji hiçbir zaman yaptım ve oldu ile sınırlandırılmamalı her zaman geliştirilmeye elverişli zemine sahip olmalıdır. Başarılı stratejilere bakıldığında başarıyı, zaman içerisinde yapılan ufak dokunuşlar veya tercihler etkilemiştir.

Öncelikli olarak herkesin alışkın olduğu o üç önemli aksiyonu ele alalım. İçerik stratejisi, içerik planı ve içerik pazarlaması stratejisi.

 

İçerik stratejisi:

İçeriklerinizin a’dan z’ye analizi desek doğrudur. İçerikler markayı anlatabilmeli, kitlesinde merak uyandırmalı, yönlendirebilmeli, heyecan yaratmalı yeri geldiğinde ise eğlendirmeli! Kısacası tamamı ile bir markanın yüzü olabilmelidir. Daha kısa bir versiyonda faydalı, kullanılabilir içeriğin oluşturulması, yayınlanması ve yönetilmesidir.

İçerik pazarlaması stratejisi:

“Neden” sorusunun cevabı diyebiliriz. Neden içerik oluşturuyorsunuz, kimlere yardım ediyorsunuz ve başka kimsenin yapamayacağı bir şekilde onlara nasıl yardım edersiniz. Özünde “Neden?” ve “Nasıl” sorularına verdiğiniz cevapların yol haritasına dönüşümüdür.

İçerik planı:

 

Tam bir taktik muharebesi! Kapsayacağınız temel konu alanları, hangi içeriği oluşturacağınız, içeriğinizi ne zaman ve nasıl paylaşacağınız gibi ayrıntıları içermelidir.

İçerik pazarlama stratejisi ne içermeli?

Temel iş ve müşteri ihtiyaçlarınızın bir taslağı olarak düşünebilir, ayrıca içeriği nasıl kullanacağınıza dair ayrıntılı bir plan gibi ele alabilirsiniz.

Bir içerik pazarlama stratejisi oluşturan ve genel olarak içerdiği beş bileşeni ele alırsak;

  1. İçerik pazarlamasındaki yeniliklerle ilgili iş durumunuz: İçerik oluşturma nedenlerinizi, söz konusu riskleri ve başarının nasıl olacağına dair vizyonunuzu oluşturun.
  2. İçerik pazarlama için iş planınız: Bu, içerik programınız için sahip olduğunuz hedefleri, içeriğiniz aracılığıyla sağladığınız benzersiz değeri ve iş modelinizin ayrıntılarını kapsar. Ayrıca, planınızı yürüttüğünüzde karşılaşabileceğiniz engelleri ve fırsatları da belirtmelidir.
  3. Kitle temsilcileriniz ve içerik haritalarınız: Burada içerik oluşturacağınız belirli kitleleri, ihtiyaçlarının neler olduğunu ve içerik etkileşim döngüsünün neye benzeyebileceğini açıklarsınız. Ayrıca, hedeflerine yaklaşmak için alıcılarının yolculuğunda sunabileceğiniz içerikleri haritalamak isteyebilirsiniz.
  4. Marka hikayeniz: Burada, içerik pazarlamanızı, iletmek istediğiniz fikir ve mesajlar, bu mesajların rekabetten nasıl ayrıldığı ve kitlenizle paylaştığınız zaman manzaranın nasıl geliştiğini nasıl anladığınız açısından karakterize edersiniz.

Daha fazla bilgi edinin: 3 adımda marka hikayesi nasıl oluşturulur? Yazımız rotanızı belirlemede yardımcı olabilir! 😊

  1. Kanal planınız: Bu, hikayenizi anlatmak için kullanacağınız platformları içermelidir. kriterleriniz, süreçleriniz ve hedefleriniz her biri için nelerdir? ve onları nasıl birleştireceğiniz, böylece tutarlı bir marka konuşması oluşturabilirsiniz.

İçerik pazarlama stratejimizi şirketimdeki diğer ekiplerle / departmanlarla paylaşmam gerekir mi?

Birlikten güç doğar! Deyiminin bir kez daha anlam kazandığı noktada; herkesin içerik pazarlama stratejinize erişim sağlamasının yararlı olabileceği bir gerçektir. Yeni fırsatlar fikirler için bir platform oluşturur.

Bu, büyük kuruluşlarda, özellikle de aynı sayfada gizli ekipleri tutmaya, çoğaltılan çabaları en aza indirmeye ve herkesin aynı içerik hedeflerine doğru çalışmasına yardımcı olabileceğinden kritik öneme sahiptir.

Elbette stratejinizi nasıl ilettiğiniz, kuruluşunuzun yapısına ve kültürüne bağlıdır. Bazı durumlarda, tüm belgelerinizi paylaşmanız uygun olabilir. Diğer durumlarda, içerik pazarlama stratejinizin kendi rollerini, süreçlerini ve hedeflerini nasıl etkileyeceğine bağlı olarak, belirli paydaşlar (örneğin, yoğun yöneticiler veya dış ajanslar) için hedeflenmiş özetler oluşturma daha mantıklı olabilir.

Kısaca şunu düşünün: İçerik pazarlaması ilkelerini, kuruluşunuz genelinde içerik pazarlamasını “satmak” için nasıl kullanabilirsiniz? İnsanlar en çok neye önem veriyor? Bu, içerik pazarlama stratejinizin hangi bileşenlerinin her bir ekiple paylaşmak için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

İçerik pazarlama stratejimi ne sıklıkla güncellemeliyim?

İçerik pazarlama programınız büyüdükçe ve geliştikçe, misyonunuz ve iş hedefleriniz için stratejinizin bazı bölümleri tutarlı kalmalıdır. Aslında, bu iki şey o kadar önemlidir ki, bunları bir Post-it notuna koymak isteyebilirsiniz, böylece içeriğiniz üzerinde çalışırken her zaman onları görüntüleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, içerik pazarlama stratejinizin diğer yönlerinin, belirli aralıklarla gözden geçirilmesi ve güncellenmesi büyük olasılıkla olacaktır. İçerik pazarlama programınızın hedefte kalmasını sağlamak için kanal stratejinizi, temel konularınızı ve ekip süreçlerinizi yıllık olarak tekrar gözden geçirmeyi veya daha yeni başlıyorsanız daha sık kullanmayı düşünün.