Güveni İçerikle Kazanın, 4 Adımda B2B Pazarlamada Başarıyı Yakalayın

Güveni İçerikle Kazanın, 4 Adımda B2B Pazarlamada Başarıyı Yakalayın

Edelman Güven Barometresi 2017 raporu, kullanıcıların %62’sinin bir markanın sosyal medya hesaplarına, yaptıkları reklamlardan daha çok güvendiğini ortaya çıkardı. Kullanıcılar, kendilerine dokunan, kendileriyle diyaloga giren markaları daha güvenilir buluyor ve güvendiği markayı tercih ediyor. Kısacası, modası geçmeyen trend içerik pazarlaması!

Yaratıcı, zengin ve merkezinde kullanıcı deneyimi olan içerik üretmek, kullanıcı gözünde “güvenilir marka” algısı yaratıyor, kullanıcı ve marka arasında organik bir bağ kuruluyor. Böylece marka, kullanıcı tarafından tercih ediliyor. B2B markalar için de içeriğin önemi oldukça yüksek; çünkü her marka içerik ile güven kazanıyor ve istediği geri dönüşümü kazanıyor.

“Peki B2B markalar, hedefledikleri geri dönüşümü kazanmak için neler yapmalı?”

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, uzun yıllardır B2B sektöründeki markaları besleyen ve data toplamalarını sağlayan popüler bir tekniktir. Çünkü markayı dijital mecralarda rakiplerinden farklı kılan ürettiği içeriklerdir.

İçerik pazarlamasında başarılı olmanın püf noktası ise satış odaklı iletişim yapmak yerine ürün, servis ve kampanyalarla ilgili yaratıcı ve zengin içerikler üretmektir. B2B markaların amacı, hedef kitlenin ilgisini çekmek, onları markaya bağlamak, muhafaza etmek ve sonunda dönüşüm kazanmaktır.

“Yapılan bir araştırmaya göre B2B müşterilerinin %64’ü geçen seneye kıyasla satın alma kararlarında içeriğe daha çok güveniyor.”

Marketing Automation

Markanın pazarlaması için kullanıcı davranışlarını analiz ederek satın alma tercihlerini görmeyi sağlayan ve entegre çözümler sunan bir pazarlama sistemidir. Kullanıcılar, özel ilgi alanları ile ilgili ürünleri, hizmetleri ve kampanyaları, kendilerine gelen özel mesajlardan takip etmeyi seviyor; çünkü kullanıcı markanın kendisine dokunmasını istiyor. İşte B2B pazarlamada, marketing automation ile sunulan servisler için zamanlama, hedefleme, ilgili kullanıcıyı çapraz pazarlama ile kullanıcıların davranışlarına göre ayarlayabilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz geri dönüşümü kazanabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş İçerik

Web içeriği kişiselleştirilmesi B2C markaların web sitelerinde uzun yıllardır kullandığı bir yöntemdir; ancak B2B markalar henüz kişiselleştirilmiş içeriğe adapte olmadı. Aslında bu biraz şaşırtıcı; çünkü mail marketingde kişiselleştirilmiş içerikle kullanıcıya ulaşmak en bilindik taktik. Seismic ve Demand Metric’in yaptığı araştırmaya göre B2B markalar içerik kişiselleştirmesini B2C markalar için daha uygulanabilir olduğunu ortaya koyuyor. Ancak dinamik, real-time ve kullanıcıya dokunan içerikler markaya her zaman daha fazla dönüşüm sağlıyor. Özellikle 2018’de B2B markaların kişiselleştirilmiş içeriğe önem vermesi ve böyle içerikler üretmesi gerekiyor.

Linkedin Pazarlaması

LinkedIn, tüm markalar için önemli sosyal medya kanalıdır. Özellikle B2B markaların pazarlaması için “vazgeçilmez” bir mecradır. Markayı global düzeyde tanıtmak ve daha fazla bağlantı kurmak için B2B markaların Linkedin’de doğru strateji ve doğru içeriklerle var olması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalarda içerik pazarlamasını LinkedIn üzerinde yürütecek olan B2B şirketlerin oranı %92 olarak belirlenmiştir. 2018 dijital pazarlama trendleri arasında yer alan Linkedin pazarlaması, B2B markalara yüksek dönüşümler kazandıracaktır.

Ek kaynak: Edelman Güven Barometresi 2017 raporu