Google Chrome’un Yeni Reklam Filtresinin İçerik Pazarlamasına Etkisi

Google Chrome’un Yeni Reklam Filtresinin İçerik Pazarlamasına Etkisi

İnternette sağımız solumuz reklam. İzlediğimiz videolarda, girdiğimiz sitelerde reklamlar her yerde. Hal böyle olunca Google bu işe bir el attı ve standartları karşılamayan, kullanıcıya rahatsız edici reklamları kaldırmaya karar verdi.

Bu reklamları kaldırabilmek için geliştirdiği filtreyi de web tarayıcısı olan Chrome’a entegre ederek kullanıma sunmaya başladı. Bu filtre geçen yıldan beri devam eden bir uygulama idi. Ancak daha çok mobil sayfalara yönelikti.

Bu noktada yanlış anlaşılmaması gereken detay ise bu reklam filtresi, web sitelerin para kazanmalarını engellemeye yönelik bir çalışma olmaması. Tam aksine ziyaretçilerin kullanıcı deneyimlerine zarar veren uygulamaları ayıklamaya ve reklamların çok daha akıllıca kullanılmasını sağlamaya yönelik.

Chrome Filtresi Hangi Reklam Türlerini Hedef Alıyor?

Şöyle bir düşünün. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sinirinizi en çok bozan reklam türü hangisi? Mesela küçük bir örnek verelim. Dizinizin kaçırdığınız bölümünü izlemek için bir siteye giriyorsunuz ve karşınıza her yerden milyonlarca reklam çıkıyor. Play tuşuna ulaşmak ise neredeyse imkansız!

İşte Chrome’nin yeni reklam engelleyici uygulaması bunları hedef alıyor.

Chrome filtresinin hedeflediği reklam türlerinin çoğu, yüksek sayfalı yoğunluklu (sayfanın yüzde 30’undan fazlasını kapsayan), sayfa açılır açılmaz karşınıza çıkan reklamlar ve yanıp sönen animasyonlu reklamlar. Chrome, tüm bu reklam türlerini kullanıcıların site deneyim kalitesini düşüren reklam türleri olarak görüyor.

Pop-up reklamlar yakın zamanda kaybolmaz!

Çoğu içerik pazarlamacıları bu yeni uygulamanın kullanıma sunulmasından sonra yaptığı analizden pop-up reklamların kolay kolay yakın zamanda engellenemeyeceğini savunuyor. Bunun nedeni ise içerik pazarlama ROI’sini kullanmak için en etkili araçlardan birinin bir e-posta bülteni olduğunu ve pop-up reklamın bir abone veri tabanı oluşturmak için önemli bir araç olduğunu savunuyor. Aslında, stratejik olarak kullanılan pop-up’ların, tipik modüllere kıyasla 10 kata kadar daha fazla aboneye ulaşabilme potansiyeline sahip olması yakın zamanda yakasını bu filtreye kaptırmayacağını da gösteriyor.

Peki, Chrome’un yeni reklam filtresinde pop-up olmak nasıl bir durum?

Pop-up var, pop-up var! Chrome reklam filtresi tüm pop-up’ları hedefi olarak görmüyor. Optimizasyonunun esas hedef aldığı reklamlar, web sitesine girmenizle beraber bir anda karşınıza çıkan, hem kapatılması güç hem de uzun süreli olarak içeriğe erişiminizi engelleyen pop-up’lar.

Kullanıcı davranışına dayanan pop-up’lar ise halinden memnun! “Hedef ben miyim Tayfun?” sorusunun cevabını çoktan almış, rahatına bakıyor. Peki kullanıcı davranışı temelli reklamlar neden hedefte değil? Şöyle düşünün; herhangi bir blog’u okuyorsunuz. İçeriği ilk okumaya başladığınız anda değil de sayfanın yarısına geldiğinizde karşınıza gelen pop-up’lar rahatsız edici kategorisinde değerlendirilmiyor ve bu duruma izin veriliyor.

Genellikle web site reklamlarının yanında “bu reklamı kaldır” seçeneğini seçtiğimizde karşımıza birden fazla kaldırma nedenini açıklayan şık gelir. Uzun bir süredir alınan feedback’ler sonucunda içerik esnasında çıkan reklamların kullanıcı rahatsız etmediği, olsa da olur, olmasa da olur kararsızlığında bıraktığı görülmüş. Bu yüzden daha kullanıcı içerikle buluşmadan erişim engelleyen pop-up’lar esas hedef haline getirilmiş.

Dolayısıyla durumları göz önüne aldığımızda pop-up içerik üreticilerinin veya içerik pazarlamasında pop-up’a yer verenlerin içeriği reklam olarak sunmadan önce standartlarını, kriterlerini ve kullanıcı deneyiminde yaşanabilecek olasılıkları bir daha gözden geçirmesi bir hayli faydalı olacaktır.