Dijital Pazarlamada Doğru Stratejinin Önemi

Dijital Pazarlamada Doğru Stratejinin Önemi

Facebook, Instagram gibi sosyal ve Google gibi dijital mecralarda yer alarak markanızın dijital varlığını kurdunuz. Peki onu korumak ve güçlendirmek için ne yapacaksınız? Dijital mecralarda var olmak, marka bilinirliğini artırmak, kullanıcılarla etkileşime geçmek ve dönüşüm kazanmak için yeterli mi? Reklam olmadan bunu yapmak mümkün değil mi? Biz reklam vermenin önemli olduğunu düşünüyoruz; çünkü sosyal medya değil dijital pazarlamaya ve doğru stratejiye inanıyoruz.

Reklam vererek markanızı daha görünür hale getirebilirsiniz; ama marka bilinirliğini ve dönüşümünü artırmak için bu yeterli değil. Çünkü her geçen gün gerek Google gerek Facebook ve Twitter kendini ve reklam modellerini yeniliyor, geliştiriyor. Bu nedenle gelişen dinamikleri takip etmek, doğru hedef kitleye doğru reklam çıkmak gerekiyor. Marka bilinirliği, dönüşüm ve marka ile kullanıcı arasındaki bağın artışı doğru içerik, doğru hedef kitle ile buluştuğunda mümkün olabiliyor.

Marka Bilinirliği Yaratmak ve Dönüşümü Artırmak

Marka bilinirliği yaratmak ve artırmak oldukça zor bir süreçtir. Doğru hedef kitleyi belirlemek, doğru mesajı, doğru ürünü seçmek, stratejiyi oluşturmak, reklam bütçesine karar vermek… Kısacası markanızın büyümesi için doğru pazarlama stratejilerine ihtiyacınız var, aksi taktirde boşuna bütçe ve zaman harcarsınız.

Başarının Yolu Doğru Stratejiden Geçer.

Dijitalde içerik pazarlama, sosyal ve Adwords reklamları bir markayı başarı ulaştıran en önemli unsurlardır. Stratejinizi belirlerken bunları nasıl kullanacağınızı da belirlemeniz gerekir. Doğru bir pazarlama stratejiniz yok ise çok fazla para harcayabilir ve geri dönüşüm oranının düşmesine neden olabilirsiniz. Bu yazımızda size doğru dijital pazarlama tüyoları vereceğiz.

Stratejinizi Belirleyin

içerik stratejisi editor dijital

Marka bilinirliğini artırmak için size rakiplerinizden ayıran yanlarınızı bilmeniz ve stratejinizi buna göre oluşmanız gerekmektedir. Bilinirlik seviyeleri “tanınan markalar”, “hatırlanan markalar” ve “ilk akla gelen markalar” olarak gruplandırılmaktadır. Bilinirlik, kullanıcılara tüketim dünyasındaki bilgiyi işleme ve yorumlama imkanı verir. Çoğu kullanıcı marka ile bağını ve marka sadakatini bu şekilde kazanır. Özellikle satın alma kararının saniyeler içinde verildiği ürün sınıflarında birinci sırada gelir. Bu nedenle doğru strateji belirleyerek yola çıkmak önemlidir.

Hangi Kanallarda Yer Alacağınıza Karar Verin

Google, Yandex ve sosyal mecralar dijital pazarlamanın başlangıç noktasıdır. Stratejinizi belirledikten sonra hedef kitlenize hangi kanalla ulaşacağınıza karar vermeniz gerekir.

Facebook, Twitter, Pinterest, Google Plus, Linkedin, bloglar… Markanızı tanıtmak ve marka bilinci yaratmak için hangi mecraları kullanacaksınız? Ne kadar reklam bütçesi ayıracaksınız? Bunlara karar verdikten sonra kısmen hazırsınız demektir.

İçerik Üretin

Stratejinizi belirleniz, var olmanız gereken mecralarda yer almaya başladınız, reklam bütçeleri hazır. Peki size rakiplerinizden farklı kılan şey ne? Paylaştığınız içerikler, hedef kitlenize nasıl ulaştığınız!

Web sitesi, blog, sosyal medya, viral projeler, videolar, sosyal ve dijital reklamların hepsi birer içeriktir ve doğru hedef kitleyi ancak içerik pazarlaması ile yakalayabilirsiniz.

İçerik pazarlaması, kullanıcılara ilgilendikleri konularda değerli, sürekli ve kaliteli içerik sunmaktır. İçerik pazarlamasındaki amaç, kalite ve rakiplerden ayrışan farklı içerikler üreterek marka bilinirliğini, etkileşimi ve dönüşümü artırmaktır. Etkileşim, erişim ve marka değeri artıran içerikler üreterek markanızı tercih edilen ve bilinirliği yüksek bir marka olarak konumlandırabilirsiniz.