2018’in Sosyal Medya Trendleri: Fotoğraf ve Metin ile İş Bitmiyor!

2018’in Sosyal Medya Trendleri: Fotoğraf ve Metin ile İş Bitmiyor!

Son 10 yıl içerisinde agresif bir şekilde büyüyen sosyal medyadan uzak bir şekilde yaşayamadığımızı kabul edelim. Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde insanların en az 1 – 2 saatlerini sosyal medyada harcadıkları belirtiliyor. Günümüzde küresel nüfusun %36.8’i yani 2.8 milyar insanın sosyal medya kullandığı düşünüldüğünde bu alanın markalar tarafından neden çok sevildiğini anlamak çok güç değil elbette. Üstelik bu rakamlar sadece 2018’e kadar olan kısmı sergiliyor. Önümüzde uzun yıllar var ve Z jenerasyonu çocukların teknoloji ile büyüdüklerini göz önünde bulundurursak, rakamların her yıl hızlı bir şekilde yükseleceğini tahmin etmemek zor değil.

Peki 2018’in sosyal medyasında neler hız kazanıyor? Hep beraber bakalım.

Sosyal Medyanın göz bebeği olacak bu çocuk: Augmented Reality (AR)

2018’in Sosyal Medya Trendleri AR

Her yıl arttırılmış gerçeklik yani AR’nin bir önceki yıla göre daha iyi olacağı konuşuluyor. Henüz beklenen yükselmeyi göstermedi. Ancak öncelikle bundan 5 yıl öncesine gelin bir göz atalım ve günümüze kadar uzanan süreçte neler yapılmış, bakalım.

5 yıl öncesinde ilk olarak artırılmış gerçeklik, Google Glass ile hayatımıza girdi. Glass’ın amacı artırılmış gerçeği günlük yaşantımıza adapte etmekti. Proje istenilen başarıya ulaşmadı ve hali ile beklenilen yükselme yaşanmadı. Ardından uzun bir süre önce Snapchat CEO’su Evan Spiegel biricik aşkı Miranda Kerr ile tatilde objektiflere yakalanmıştı. İşte o gün Evan’ın gözünde, Snapchat’in 2017’de satışa sunduğu ve 10 saniyelik video kaydı yapabilen Spectacles vardı.

Parayı verdim reklamı yaydım! Herkes görsün gayri!

markalar reklam butceleri

Facebook son dönemlerde yaptığı erişim ve reklam düzenlemeleri ile markalara çok net bir şekilde mesajını iletti.

“Parayı verin düdüğü keyifle çalın.”

Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformlarının en büyük gelir kaynakları arasında reklamlar yer alıyor. Özellikle günden güne kullanıcı sayısında görülen artış, paylaşımların istenilen istatistiklere ulaşmasını da engelliyor. Algoritmaları gereği ilgi duyulan, en çok tıklanan, en kısa sürede istatistiklerde yukarıya çıkan içerikler daha çok kişiye ulaşıyor. Ancak ne kadar kaliteli içerik üretirseniz üretin daha fazlasını istiyorsanız kesenin ağzını açmanız gerekiyor.

Araştırmalar sonucunda sosyal medya reklam pazarının 2017’de 31 Milyar Doları geçtiği söyleniyor. Platformların reklam algoritmaları ve Newsfeed akışında yaptıkları güncellemeler 2018’de bu pazarın daha da büyüyeceğine işaret ediyor.  Yani kaliteli içeriğini reklamla destekleyen markalar, rakiplerine fark atacağa benziyor.

Markalar arasındaki rekabette büyüme yaşanacak!

2018’in Sosyal Medya Trendleri Asabi

Başlığımızdan belli artık eskisi gibi olmayacak hiçbir şey! Her geçen gün sosyal medya daha fazlasını istiyor. İçeriklerin ışık hızı ile tüketildiği platformlarda hayatta kalabilmek ve en önemlisi ticari işlevi devam ettirebilmek oldukça zor. Bu durumun sebebi ise marka tanıtımı içeren içeriklerinin çok fazla olması.

Chatbot’lar iş bırakmıyor, maliyet hesaplamaları bayram ediyor!

2018’in Sosyal Medya Trendleri Chatbotlar

2016 yılında Facebook sayesinde kendileri ile tanıştığımız Chatbot’ların yaygınlaşmasını göz önünde bulundurursak, 2018’de chatbot’ları daha sık göreceğimiz bir gerçek. Özellikle maliyeti ve iş gücünü azaltması bakımından oldukça faydalı olan chatbot’lar, markaların müşterileriyle iletişime geçmelerini, ürünlerini tanıtmalarını ve satış yapmalarını kolaylaştırıyor. Sırf bu özellikleri nedeniyle bile 2018’de hem büyük hem de küçük şirketler chatbot’ların daha üstüne titreyeceğe benziyor. Bu nedenle 2018’de chatbot kullanan birçok marka ile karşılaşacağız gibi duruyor.

Influencer pazarlamanın yine keyfi yerinde!

2018 sosyal medya trendleri Influencer

Influencer, 2017’de ciddi bir büyüme yaşadı. Çevrimiçi katılımı arttırmak için influencer’den yararlanma, son birkaç yılda sürekli olarak büyüyen bir sektör haline geldi. Bu kişilerin yaptığı şey basit: marka içeriğinin erişimini artırmak için ilgili içeriği tutkulu takipçileriyle paylaşmak!

Tüm yeniliklere rağmen, dijital pazarlamada sabit kalan faktörlerden biri, influener’ların gücü. Zekice kurgulanmış chat botları ne kadar iyi olursa olsun, influencer her zaman takipçilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi kavrıyor ve karşılıyor. Kısacası 2018’de, influencer pazarlamayı kullanan marka sayısı artarsa hiç şaşırmayın!