2018’de İçerik Stratejilerini Etkileyecek 8 Eğilim

2018’de İçerik Stratejilerini Etkileyecek 8 Eğilim

Her yıl kendini yenileyen içerik dünyası 2018’de de rahat durmayacak gibi görünüyor. Geçen her gün aynı sektörü paylaşan markalar arası artan rekabet, yeni içerik stratejilerinin oluşturulmasına ya da elde olanın geliştirilmesi ihtiyacını beraberinde getiriyor.

Markalar zengin içerikler üretmek ve görünür olabilmek için kullanıcıların içerikler karşısında göstermiş olduğu davranışlara ve eğilimlere çok önem veriyor. Bunun sebebi ise yıllık raporların sonucunda çıkan istatistiksel veriler elbette. Çünkü rakamlar yalan söylemez; ölçümleme, raporlama, analiz bir markanın içerik dünyasında ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne serer.

Content Marketing Institute ve Marketing Profs tarafından hazırlanan 2017 karşılaştırma ve eğilimler raporuna göre B2B pazarlamacıların %60’dan fazlası, içerik pazarlaması strateji verilerinin bir yıl öncesinden daha etkili olduğunu söylüyor.

Bu küçük analiz aslında her şeyi gözler önüne seriyor;

İçerik pazarlaması, markaların dijital stratejilerinin odağına konumlandırılmalıdır.  

Peki 2018’de içerik stratejinizi oluştururken hangi kullanıcı eğilimlerine dikkat etmeniz gerekiyor?

1. Formatların Değişmesi, İçerik Rollerinin Değişmesi Gerektiğine İşaret Ediyor.

Her yıl trend içerik formatlarının farklılık göstermesi beraberinde kullanıcı ile buluşacak olan içeriğin oynaması gereken rolün de değişmesine neden oluyor. Kitlenin talep ve istekleri doğrultusunda içerik ve içerik pazarlama stratejilerine real time yön verebilen markalar içerik pazarında kendilerini hemen ön plana çıkartabiliyor. Kullanıcıların her geçen gün artan istek ve taleplerine cevap verebilmek ve başarılı olabilmek için mutlaka belirli formatlar yerine birçok formatta içerik üretilmesi ve bu içerikler dahilinde geniş bir stratejinin oluşturulması gerekiyor.

Peki neleri kapsıyor bu geniş içerik stratejisi?

 • Video prodüksiyon ve düzenleme
 • Grafik tasarım, illüstrasyon ve düzenleme
 • Ses düzenleme ve üretim becerileri
 • Birden fazla formatta içerik optimizasyonu
 • İçerik dağıtımı ve tanıtım
 • Strateji geliştirme, yürütme ve kampanya yönetimi
 • İletişim ve marka bilinci oluşturma
 • Reklam ve medya alımı
 • Ölçümler ve raporlama

2. Nesnelerin İnterneti Ekranların Dışına Çıkıyor.

Endüstri 4.0 ile hayatımıza giren nesnelerin interneti teknolojisi sadece sanayide değil, reklam sektöründe de karşımıza sıkça çıkar oldu. Artık nesnelerin interneti içerikleri, kullanıcıların dikkatini çekebilecek her yere taşıyor. Yani teknoloji geliştikçe, içeriklerin kullanıcılarla buluşma yöntemleri de değişiyor.

En basit örnek olarak iPhone uygulaması Siri’iyi düşünelim. Sorduğunuz soruya cevap vererek size anında bilgilendirme ve iletişim içeriği sunuyor.

Diğer yandan Amazon’nun ses hizmeti olan Alexa, içeriğin dijital bir kapısı haline geldi. Evcil hayvan severler özellikle Alexa’nın “Ask Purina” içeriğinden oldukça yararlanabiliyor. Bu içerik kullanıcılara, cins özellikleri, günlük enerji seviyesi, tüy dökülme seviyesi ve daha fazlası dahil olmak üzere köpek ırkları hakkında zengin bilgiler sağlıyor.

Kısacası her şeyin dijital hale geldiği bir noktadayız. Artık kullanıcılar nesnelerin interneti ile bilgiye en kısa yoldan ulaşabiliyor. Siz de kitlenizin aradığı içeriklere nesnelerin interneti aracılığıyla ulaşmasının en iyi yolunu düşünmelisiniz.

3. Şeffaflık Kraldır, Kral!

Kullanıcılara karşı şeffaf olmak, onların güvenini kazanmak, markaya karşı olan duygusal bağın kuvvetlenmesinde önemli bir rol oynar.

Küçük bir örnekleme yapacak olursak, sosyal medya üzerinden gelen şikayet yorumuna en kısa sürede dönüş yaparak “size elimizden gelen yardımı vereceğiz” algısını yaratmak, marka ve kullanıcı arasındaki bağın güçlenmesini sağlar.

Bu ve bunun gibi örneklerle şeffaflığınızı artırabilir, kullanıcılarınızla aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.

4. İçerik, İçerik ve İçerik!

Dijital pazarlamaya bir bütün olarak bakıldığında, pazarlama kasları arasında içerik olmadan ayakta durabilen herhangi bir taktik göremezsiniz.

Nedir bu içerik olmadan ayakta duramayan taktikler?

 • Sosyal medya mesajları
 • Bloglar ve makaleler
 • E-posta pazarlama
 • İnfografik gibi görsel medya
 • Videolar, önceden kaydedilmiş ve canlı yayınlar
 • Müşteri memnuniyeti ve bilgi paylaşımı
 • İçerik odaklı satış mesajları ve materyalleri

İçerik pazarlaması, tüm pazarlamanın temel taşı olarak büyümeye devam ediyor. Unutulmaması gereken en önemli şey ise, kitlenizin dikkatini çeken, kaliteli içeriklere her zaman ihtiyacınız olduğudur. Bir içeriğin kaliteli olduğunu ise içeriğin çeşitliliğine, besleyiciliğine ve konuların birbiriyle olan bağlantısına bakarak anlayabilirsiniz.

5. Stratejinizi Yazın!

Kaliforniya Dominik Üniversitesi’nde Dr. Gail Matthews, hedeflere ulaşmada “yazının” etkisini ölçümleyebilmek adına 267 katılımcının alışkanlıklarını incelediği bir araştırma yaptı. Sonuç olarak, “hedeflerini yazan ve en az 1 arkadaşıyla planlarını paylaşan kişilerin, yazmayanlara oranla daha başarılı olduğu” ortaya çıktı. Yani amaçlarınızı ve stratejinizi iyi belirleyin ve bunları yazıya dökün. Bu sayede başarınızı %33 artırın.

6. Daha Fazla Canlı Video

Çevremizdeki ekranların çoğalmasıyla daha çok “izleme” eğiliminde olduğumuz bir gerçek. Bu çıkarımı doğrularcasına 2016’da yapılan araştırmada katılımcıların %80’inden fazlasının video içeriği yaratmanın, %42’sinin de canlı video yaratmanın çok önemli olduğunu bile söyledi.

Hatta video içerik üretmenin neden önemli olduğunu bir de şu örnekle pekiştirelim. Facebook’ta video, görsel içerikten %75 daha fazla organik erişime sahip. Facebook’a göre, kullanıcılar canlı videoları artık canlı olmayan bir videodan 3 kat daha fazla tüketiyor. Ayrıca, canlı videolar sırasında 10 kat daha fazla yorum yapılıyor.

Bu bilgiler, 2018’de canlı videonun gücünü kabul etmeniz için ilk adımı atmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanıcılara yapılan canlı yayın anketi sonucunda;

 • Ankete katılanların %80’i canlı bir videoyu, bir blog yazısı okumaktan daha çok tercih ettiklerini söyledi.
 • Anketi yanıtlayanların %82’si, bir markadan canlı video izlemekle sosyal medya mesajlarını okumaktan daha çok ilgilendi.

Pazarlamacıların yaklaşık %60’ı şu anda videoya yatırım yaparken, sadece %14’ü canlı video kullanmayı taahhüt ediyor.

Bazı rakiplerinizden önce canlı videodan yararlanmak için eşsiz bir fırsata sahipsiniz. Kitlenizin ilgisini çekmek ve etkileşimde bulunmak için 2018’de canlı video ile çalışmaya ağırlık verin.

7. İnteraktif Görsel İçerik

Canlı video süper ilgi çekici ve kesinlikle etkileşimli olsa da, kitleniz için tamamen farklı bir deneyim yaratmanıza olanak tanıyan başka tür bir etkileşimli görsel içerik var: Sanal gerçeklik!

International Data Corporation, satış ve tahmini modellerine dayanarak 2016’da 5 milyar dolardan 2020’de 160 milyar dolara yükselecek AR (artırılmış gerçeklik) ve VR gelirlerine değiniyor.

Digi-Capital’in gelir tahminleri eşit derecede iyimser ve AR ve VR için 2021 yılına kadar tahmini büyümeyi 108 milyar $ olarak görüyor.

Görünen o ki, sanal gerçekliğin geleceği hayli parlak!

Birkaç markanın sanal gerçeklikte pazarlama ve müşteri katılımı için nasıl içerik kullandığını araştırın. Sanal hayata girmek pahalı gibi görünse de size maliyet getirmeyen stratejik bir yaklaşımla yeni pazarlama taktiklerini test etme ve uygulama imkanı sunar.

8. Dağıtım her şeydir!

İçeriğinizi mevcut ve potansiyel müşterilerin önüne çıkarmanın yeni yollarını araştırmalısınız. Markalar tarafından henüz tam olarak benimsenmese de canlı video gibi…

Geleceği gören markalar, çok kanallı planlarını geliştirmek için içerik dağıtımına daha fazla yatırım yapacaklar. Belki bu markalardan biri de sizsinizdir.